תקשורת בינאישית – מיומנות בסיסית בחיים ובעבודה חלק ג’- איך מתחילים שיחה?, ד”ר טליה בנדל
זהו המפגש השלישי מתוך ארבעה בנושא של תקשורת בינאישית.
במסמך זה מערך פעילות למפגש המקוון ולמפגש פרונטלי
המערכים מלווים במצגת – הקפידי לעבור על המצגת, להוריד סרטונים למחשב ולהכיר את התוכן שלה לפני המפגש!
לכניסה למצגת לחץ כאן:
מצגת למפגש תקשורת בינאישית ג’ איך מתחילים שיחה
מטרות הפעילות:
- לימוד מטרות כלליות של שיחה, דברים שמשפיעים על אופי השיחה (בהתאם לסוג השיחה ותנאים נוספים)
- מתן כלים והצעות לניהול שיחה בין חברים – התכוננות לפני פגישה, התחלת שיחה, דגשים לשיחה עצמה.
משך הפעילות: מינימום שעה. אם הקבוצה משתפת פעולה ויש למשתתפים מה להגיד, מומלץ להשקיע בזה את הזמן כי אילה מיומנויות חשובות מאד לכל מפגש בינאישי!
במפגש הפרונטלי רצוי לתכנן מראש לפעילות של שעה וחצי.
במפגש מקוון אפשר לחלק פעילות זו על פני שתי פגישות של שעה כיוון שהמצגת אינה מותירה זמן לדיון בדוגמאות ושאלות העולות מהקבוצה.
ציוד נדרש:
למפגש המקוון- מצגת
למפגש פרונטלי– מצגת, 5 פלקטים מוכנים מראש עם כותרות שכתובות במרכז הפלקט [מה סוג השיחה? עם מי השיחה? מה מטרות השיחה? מה סביבת השיחה (איפה מתקיימת השיחה)? מצב רגשי בזמן השיחה], כלי כתיבה/ טושים, עוד 3 פלקטים ריקים.
מהלך המפגש המקוון:
- המפגש המקוון הוא מצגת תחת השם: “תקשורת בינאישית – מיומנות בסיסית בחיים ובעבודה
חלק ג’- איך מתחילים שיחה?” מופיע בפורטל
- המצגת בנויה כך שאפשר פשוט להקריא ממנה- כל המידע והמסרים החשובים כתובים בה. בחלק מהשקפים יש שאלות לקבוצה המיועדות ליצור דיון קצר ולאפשר למשתתפים להשמיע דעתם ולהישאר פעילים במפגש. השתדל/י לאפשר להם לענות על השאלות אבל הזהר/י שזה לא יגזול זמן רב מדי. לאחר כל שקף שאלה יש שקפים של תשובות….
- בחלק מהשקפים יש הערות ודגשים למנחה
- שקפים 2-12 – מדברים על שיחה באופן כללי- תזכורת ממפגשים קודמים, מהן מטרות של שיחה ולמה כדאי להתייחס לפני כל סוג של שיחה.
- שקפים 13-20 – מתמקדים בהתארגנות לקראת וקיום שיחה בין חברים וסיכום המפגש.
- במצגת יש קישור לסרטון (שקף 17)- מומלץ להוריד את הסרטון למחשב מראש ולהקרין אותו מהמחשב או לפתוח חלונית נפרדת עם הסרטון מוכן להקרנה ולשתף הסרטון משם.
- התאמה: הסרטון המופיע במצגת מיועד לאנשים עם יכולת הבנה גבוהה- מדברים שם די מהר.
במידה ואת יודעת מראש שהקבוצה שאת מנחה זקוקה לתיווך יותר גבוה והדגמה, אפשר להשתמש באחד או בשני הסרטונים הקצרים הבאים במקום:
סרטון של מט”ח (2 דק’) – איך פותחים בשיחה? הדגמה של שני בני נוער מנהלים שיחה עם הדגשים ותיווך לסיטואציה
סרטון של מט”ח (2:25 דק’) – להתחיל שיחה כשהחבר לא פנוי- הדגמה של שני בני נוער מנהלים שיחה עם הדגשים ותיווך לסיטואציה
מהלך המפגש הפרונטלי:
היום נדבר על:
איך להתחיל שיחה? נתחיל מלדבר על שיחות באופן כללי, נעבור לשאלות שכדאי להתייחס כשרוצים לפתח שיחה, נלמד הצעות פרקטיות להתחלת שיחה ונתרגל קצת שיחות בין חברים.
בואו ניזכר במה שכבר למדנו על תקשורת:
אפשר להראות במצגת שקפים 2-3 או להזכיר בעל פה בדקה.
פעילות בקבוצות קטנות – מה דברים שמשפיעים על השיחה? (כ- 10 דק’ כולל הדיון)
מנחה שימי לב: מטרת הפעילות לגרות את החשיבה ושאנשים יהיו אקטיביים אבל הזהרי לא לאבד זמן רב מדי על פעילות זו – היא לא עיקר המפגש….
לחלק את הקבוצה לחמש קבוצות קטנות. לכל קבוצה פלקט עם כותרת מוכנה מראש
[מה סוג השיחה? עם מי השיחה? מה מטרות השיחה? מה סביבת השיחה (איפה מתקיימת השיחה)? מצב רגשי בזמן השיחה]
על כל קבוצה בשלוש דקות עבודה לכתוב על הפלקט שלהם (מסביב לשאלה הכתובה) איך הכותרת שקיבלו יכולה להשפיע על שיחה. כלומר: לתת דוגמאות של סוגי שיחה שונים…./ אנשים שונים שאיתם אנחנו מנהלים שיחות …
דיון בקבוצה– מניחים את הפלקטים אחד ליד השני בשורה ועוברים עליהם אחד אחד. המנחה מוסיפה לדברים שנכתבו על ידי הקבוצות הקטנות:
סוג השיחה- התאמת השיחה למטרה ולקהל היעד: האם זו שיחת עבודה? שיחת בין נותן שרות למקבל שרות? שיחת חולין בין חברים ? שיחה אישית ופרטית? שיחה טלפונית?
עם מי מתקיימת השיחה? מה אופי הקשר בינכם? – קרוב/ת משפחה? מנהל/ת בעבודה? עמית/ה לעבודה? מדריך/ה מקצועי/ת? חבר/ה טוב/ה? סטודנטים עמיתים בלימודים? בן/ בת זוג? לקוח בעבודה?
מכר מהשכונה? מישהי/ו שאני רוצה לפתח קשר איתו/ה?
על מה השיחה? מה מטרות השיחה?- העברת מידע/ מסר/ הודעה? בילוי ושיתוף עם חברים? בקשת עזרה או התייעצות? בניית קשר זוגי? שיחת עבודה? קבלה ומתן של משוב? ניהול משא ומתן?
סביבת השיחה- איפה מתקיימת השיחה? מה האווירה במקום?- במקום העבודה? בדייט במסעדה? מקום שקט ופרטי? מקום הומה אדם? האם יש זמן מוקדש לשיחה או שהיא “על הדרך?”
מצב רגשי בשיחה- האם אני נכנס לשיחה נסער? רגוע? מה המצב הרגשי של בן/ בת השיח שלי?
אם מתרגשים או לחוצים לקראת השיחה, זה בסדר גמור להגיד את זה…כך השותף לשיחה ידע איך אתה מרגיש.
סיכום:
יש להבחין בין שיחה בין חברים לשיחת עבודה….
היום נתמקד באיך לקיים שיחה בין חברים אבל הרבה מעקרונות שאנחנו לומדים כמובן תקפים לכל שיחה שהיא. במפגש הבא נתמקד בשיחות בעבודה כי כמו שאמרנו, שיחה עם חבר/ה היא מעט שונה מאשר שיחה עם המנהל או המדריך שאיתו יש לנו קשר מקצועי…
משחק תרגול בקבוצה (כ- 15 דק’)- הקבוצה עומדת במעגל, שני מתנדבים נכנסים למרכז המעגל בכל פעם
ועונים/ מגיבים להיגד/ שאלה שהמנחה אומרת. המתנדבים עונים להיגד אחד אל השני (כמו שיחה אמיתית בין שני אנשים שלא מכירים) וחוזרים לקו המעגל. נכנסים שניים אחרים ועונים על היגד נוסף. את השאלות ממחזרים כי כל פעם יכנסו אנשים אחרים למעגל .
דגשים למנחה: שימי לב להקריא את ההיגד רק כאשר שני מתנדבים נכנסו כבר למעגל. המטרה היא לעודד ספונטניות, יכולת “שליפה מהמותן” לשאלה לא צפויה במפגש ראשוני עם מישהו חדש במצב חברתי כלשהו.
רצוי מאד תוך כדי התרגולים להפנות את תשומת ליבם של המשתתפים גם לתקשורת הבלתי מילולית שלהם (ההתמודדות במפגש ראשוני עם מישהו זה גם איך אני מציג את עצמי) – האם כשענה על ההיגד יצר קשר עין עם מי שסיפר לו? עמד זקוף או “מתחבה/ נמנע” האם דיבר בקול רם מספיק וברור מספיק כדי שיבינו אותו?
ההגדים :
- תחביב שלי….דבר שאני נהנה/ת לעשות…..
- תכונה חיובית שיש לי שעוזרת לי בעבודה/ שרות לאומי/ קורס….
- חיית מחמד שיש לי/ הייתה לי/ בעל החיים שאני הכי אוהב/ת….
- כהיתי ילד קטן חלמתי להיות כשאהיה גדול…..
- הזמר/ להקה האהובה עלי היא….
- כישרון או יכולת מיוחדת שיש לי (למשל זיכרון מעולה/ כישרון אומנותי/ יכולת במחשבים)
- אפשר לסמוך עלי ש…..
דיון בקבוצה: איך היה לכם התרגיל הזה?
דגשים למנחה: כדאי לאפשר למשתתפים להגיד דברים בסגנון: שהיה אולי מביך, לא צפוי, קשה לשלוף תשובות מהמותן, הרבה פעמים כשאני מנסה לדבר עם מישהו אז אני מתבייש/ מתחיל לגמגם/ מתבלבל…
מנחה אוספת תגובות מהקבוצה ומוסיפה:
תמיד בתחילה של קשר יש תמיד ציפיות וחששות ולחץ אפילו מהתרגשות, זה באמת גורם לבלבול כי אנחנו רוצים שהשיחה תצליח – שהקשר יהיה נעים – שיהיה שטף בשיחה…
אז כדי שהשיחה באמת תזרום אנחנו צריכים להיות מודעים להמון דברים- איך אנחנו מציגים את עצמינו? איך אנחנו מדברים? האם אנחנו מובנים? מה המסרים הבלתי מילוליים שאנחנו משדרים? על מה אנחנו מדברים/ מה המסר שחשוב לנו להעביר?
פעילות בשלוש קבוצות קטנות (20 דק’ כולל איסוף)- איך מתחילים שיחה?
כל קבוצה תעלה בכתב (על פלקט ריק) הצעות והמלצות להיבט אחר לשיחה מוצלחת:
קבוצה 1 תרשום על הפלקט שלה הצעות ל: איך מתכוננים לפגישה חברית?
קבוצה 2 תרשום על הפלקט שלה הצעות ל: איך מתחילים שיחה? (מה אפשר להגיד? מה אפשר לעשות?)
קבוצה 3 תרשום על הפלקט שלה הצעות ל: איך מתנהלים בזמן שיחה? (על מה לחשוב/ מה לעשות?)
שיתוף בקבוצה הגדולה: נציג כל קבוצה משתף את ההצעות שהקבוצה שלו העלתה (לפי הסדר- קבוצה 1,2,3). לאחר שיתוף של כל קבוצה המנחה מוסיפה מהמצגת:
שקף 14- איך מתכוננים לפגישה חברית? (קבוצה 1)
שקף 15- איך מתחילים שיחה חברתית? (קבוצה 2)
שקף 16- איך מתנהלים בזמן שיחה? (קבוצה 3)
הקרנת סרטון מסכם:
מנחה שימי לב– הצעה כאן לשני סרטונים בשתי רמות:
- לקבוצה עם יכולות תקשורתיות גבוהות- הקרנת סרטון (4:37 דק’): חמש שיטות לפיתוח שיחה זורמת– הקישור נמצא בשקף 17 או כאן:
https://www.youtube.com/watch?v=OIU_nSPv-Ak
- לקבוצה שזקוקה ליותר תיווך והדגמה של איך להתחיל שיחה שני סרטונים קצרים:
סרטון של מט”ח (2 דק’) – איך פותחים בשיחה? הדגמה של שני בני נוער מנהלים שיחה עם הדגשים ותיווך לסיטואציה
סרטון של מט”ח (2:25 דק’) – להתחיל שיחה כשהחבר לא פנוי- הדגמה של שני בני נוער מנהלים שיחה עם הדגשים ותיווך לסיטואציה
דגשים למנחה: לשיקול דעתך אם לסיים קצת את המפגש או שיש אפשרות לעוד טיפה העמקה- תלוי ביכולת ואופי הקבוצה.
המשך מהמצגת על: עד כמה ומתי מתאים לשתף ולחשוף מידע אישי שלי לאחרים?
שקפים 18 + 19
סיכום המפגש:
במילה/ משפט בסבב- מה הדבר הכי משמעותי שלקחתם מהמפגש היום?
קישורים לסרטונים נוספים בנושא:
תקשורת, חיברות
אתר בין חברים- מותאם, מונגש לאנשים על הרצף האוטיסטי-(אבל מתאים גם לקבוצות עם מש”ה לדעתי) איך לנהל שיחה, איך להזמין חבר, רגשות, שינויים ועוד. גם סרטונים וגם דפי פעילות מונגשים (דפי הפעילות מתאימים לצעירים יותר אבל אפשר להעזר)
https://friends.cet.ac.il/index.aspx
אוסף מלא מאד של סרטונים בנושאי חברה, סולידריות….צריך לעבור אחד אחד לראות מה מתאים
https://www.edunow.org.il/edunow-media-story-254001
סרטון באנגלית (5:22 דק’) על תגובה על אנשים כשמחמיאים להם שהם יפים (לא הקדשנו לזה זמן במפגש זה אבל זה מתקשר גם לנושאים של כוחות, איך אני מציג את עצמי, דימוי עצמי)
https://www.youtube.com/watch?v=RZP6uJtgM34&feature=youtu.be